PIT-11 – co powinien wiedzieć każdy pracownik?

Każda osoba zatrudniona w ramach etatu, ale nie tylko, musi otrzymać od swojego płatnika PIT-11. To bardzo ważny dokument w kwestii rozliczeń podatkowych, które trzeba przeprowadzać co roku. Co dokładnie znajduje się w druku, z jakich części się on składa i co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

PIT-11 – co to jest?

PIT-11 to dokument, który pracodawca lub inny płatnik wystawia osobie fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenie, umowy o dzieło lub otrzymującej inne świadczenia opodatkowane w Polsce (np. stypendia, renty, emerytury i wiele innych).

Jest to formularz wyłącznie informacyjny, który zawiera szczegółowe informacje o dochodach, zaliczkach na podatek dochodowy oraz składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzonych w danym roku podatkowym. Służy temu, by wiedzieć, co wpisać w formularzu podatkowym (zazwyczaj PIT-37), a nie do samego rozliczenia z urzędem skarbowym.

Pracodawca lub płatnik ma obowiązek dostarczyć PIT-11 nie tylko do pracownika, którego ten dotyczy, ale też do urzędu skarbowego. W ten sposób informuje obie strony o wszelkich kwestiach podatkowych niezbędnych do rozliczenia konkretnej osoby fizycznej.

Z jakich części składa się PIT-11?

PIT-11 to formularz składający się z części oznaczonych literami alfabetu. W początkowych sekcjach znajdują się informacje dotyczące płatnika, urzędu skarbowego czy podatnika. To dane niezbędne do zidentyfikowania wszystkich tych jednostek.

Dalsze części dokumentu to np.:

  • część F – informacje o przychodach, od których nie pobiera się zaliczek na podatek. Podatnik musi je uregulować samodzielnie. To dane o źródłach przychodów takich jak m.in. zasiłki chorobowe otrzymane od zleceniodawców;
  • część G – zawiera informacje o przychodach z różnych tytułów, w tym m.in. ze stypendiów dla uczniów i studentów, wynagrodzeń z umów o pracę dla osób z ulgą dla młodych i nie tylko.

Każda z części ma kluczowe znaczenie dla poprawnego rozliczenia podatku. Znajdujące się w nich dane umożliwiają podatnikowi prawidłowe wypełnienie swojego rocznego zeznania do urzędu skarbowego. To bardzo ważne, aby podczas ręcznego uzupełniania PIT-37 przepisać informacje bezbłędnie.

Do kiedy trzeba dostać PIT-11 od pracodawcy?

Przy rozliczeniach podatkowych należy pamiętać o tym, by przestrzegać wyznaczonych terminów. Dotyczą one zarówno płatników, jak i pracowników. Oto kluczowe terminy, o jakich nie powinno się zapomnieć:

  • do końca stycznia – płatnik musi wysłać PIT-11 w formie elektronicznej do fiskusa;
  • do końca lutego – pracodawca musi doręczyć PIT-11 w formie elektronicznej lub papierowej swojemu pracownikowi;
  • do końca kwietnia – osoba fizyczna musi dokonać rozliczenia z urzędem skarbowym stacjonarnie, przez przesyłkę poleconą lub online.

Terminy te odnoszą się do informacji dotyczących przychodów za poprzedni rok podatkowy. Trwa on od stycznia do grudnia. Przykładowo osoba zatrudniona na etacie w 2024 roku musi otrzymać od pracodawcy PIT-11 do końca lutego 2025 roku, a później do końca kwietnia 2025 roku rozliczyć zeznanie w urzędzie skarbowym.

Należy pilnować tych terminów, ponieważ wszelkie opóźnienia mogą prowadzić do naliczenia odsetek i innych konsekwencji. Warto zatem wiedzieć, jak najłatwiej i najszybciej rozliczyć się z fiskusem, nawet na ostatnią chwilę.

Jak rozliczyć podatek szybko i łatwo?

Kiedy chce się szybko i łatwo złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzi online. Można uruchomić rządowy program Twój e-PIT, a także skorzystać z innych systemów do rozliczania dostępnych w internecie.

Twój e-PIT to w pełni bezpłatna usługa przygotowana przez Ministerstwo Finansów, dostępna na stronie rządowej w zakładce e-Urzędu Skarbowego. Dzięki niej podatnik otrzymuje wstępnie wypełnioną deklarację PIT, dopasowaną do swojej sytuacji podatkowej i bazującą na informacjach przekazanych przez pracodawcę czy innych płatników (PIT-11). Wystarczy zalogować się w witrynie i sprawdzić, czy dane się zgadzają, a następnie zatwierdzić formularz. Dokument natychmiast dotrze do fiskusa.

Osoby, które korzystają z ulg podatkowych czy chcą przekazać 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, mogą łatwo wprowadzić wszystkie niezbędne do tego informacje. Jeśli podatnik nie dokona żadnych zmian, system automatycznie uzna deklarację za złożoną 30 kwietnia. Oto kilka przykładowych odliczeń, z jakich można skorzystać w zależności od swojej sytuacji podatkowej:

  • ulga na dzieci (prorodzinna);
  • ulga na internet;
  • ulga termomodernizacyjna;
  • ulga dla młodych (do 26. roku życia);
  • ulga rehabilitacyjna;
  • ulga dla krwiodawców.

Rozliczanie podatku online ma mnóstwo korzyści. To nie tylko szybki i wygodny, ale także bezpieczny sposób na dopełnienie obowiązków podatkowych. Dane wszystkich podatników są chronione systemami rządowymi. W ten sposób można pozyskać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) bez konieczności wizyty w urzędzie. Oszczędza się zarówno czas na dojazd i czekanie w kolejkach, jak i pieniądze na bilet czy paliwo niezbędne na dojazd do urzędu.

Ze względu na to, że programy online są dostępne całodobowo, można z nich korzystać nawet poza godzinami otwarcia urzędów czy na ostatnią chwilę, gdy zapomni się o rozliczeniu. Takie rozwiązanie pozwala również na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku wysyłki PIT-u zdalnie urząd znacznie prędzej odsyła przelew z ewentualną nadpłatą. Jeśli to podatnik musi jednak dokonać dopłaty, w programie znajdzie numer indywidualnego mikrorachunku, na jaki powinien wysłać środki.

1,5% podatku – jak przekazać i na co?

Podczas składania zeznania przez Twój e-PIT użytkownik znajdzie sekcję, w której będzie mógł wskazać organizację pożytku publicznego, na jaką chce przekazać 1,5% swojego podatku. Wystarczy podać numer KRS instytucji. Nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów.

Każda osoba powinna samodzielnie zdecydować, na co chce przekazać 1,5% podatku. Do wyboru jest mnóstwo OPP działających w takich obszarach jak, m.in.: pomoc społeczna, zdrowie i medycyna, edukacja, ochrona środowiska czy zwierzęta.

 

 

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu: prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next